Co je dobré vědět před zakoupením volně stojící vany

Jaká by byla Vaše vysněná koupel? Byl by to okamžik odtržení od reality nebo okamžik, kdy k Vám přijdou nejrůznější inspirace a řešení? Ať už chcete tento okamžik oslavit svým zvláštním a jedinečným způsobem, nebo s ním zacházet jako se svou každodenní rutinou, chcete-li získat koupel svých snů, musíte učinit řadu nákupních, designových a instalačních rozhodnutí, aby každý detail dokonale zapadl do Vaší koupelny.

Jaké výzvy Vám tedy mohou stát v cestě?

Pokud hledáte vanu, která potěší vaše tělo i oko po dobu delší než jeden rok, jste na správném místě.

Jako výrobce volně stojících van se zabýváme každodenním přizpůsobováním van pro různé typy koupelen a individuální potřeby. Průvodce, který jsme připravili, Vám pomůže vyhnout se řadě katastrofických chyb a přizpůsobit vaši vanu tak, abyste si její krásu užívali po mnoho let.

Tato příručka Vám řekne:

 • Který model vany pro Vás bude nejpohodlnější
 • Jak sladit vanu s povrchem vaší koupelny
 • Jak sladit vanu s koupelnovým dekorem
 • Jak připojit vodovodní potrubí k volně stojící vaně
 • Jak si vybrat nejodolnější povrchovou úpravu
 • Jestli záleží na umístění odtoku
 • Jak sladit baterii s vanou

Pojďme nyní na tyto otázky odpovědět.

Který model vany pro Vás bude nejpohodlnější

Jak rádi relaxujete ve vaně? Roztáhnete ruce na okraji vany a užíváte si vytvořenou auru? Nebo se ponoříte do pěny po krk a soustředíte se na to, jak voda uvolní vaše tělo?

Pamatujte, že koupání prospívá nejen vašemu tělu, ale i vaší mysli. Tvar vany Vám může významně pomoci oslavit koupel a užít si její relaxační vlastnosti naplno.

Pokud oceníte pro Vaše tělo bohatý prostor, je vhodné zvolit vanu s mírně zaoblenější formou, kde vám nic nebude bránit v pohybu. Díky vaně tohoto tvaru se voda ovine kolem celého těla a umožní vám relaxovat ještě intenzivněji.

Pokud si svou koupel rádi okořeníte sklenkou vína, občerstvením nebo společností druhé poloviny, stojí za to zvážit model, který vás nebude omezovat v pohybu.

Příkladem takové vany je vana Adelle z našeho sortimentu. Byla vytvořena pro zákazníky, kteří mají rádi koupání kreativním způsobem.

Na druhou stranu, pokud si užíváte koupel a zapomenete na zbytek světa a soustředíte se pouze na voňavou páru stoupající nad vodu, zatímco vaše tělo relaxuje, může být skvělým řešením model se zvýšeným opěradlem.

Skvělým příkladem je model Valentina. Linie provedená v tomto modelu, Vám umožní pohodlně si opřít hlavu o vysoké opěradlo a užít si svůj okamžik sami.

Jak umístit vanu do Vaší koupelny

Než se rozhodnete zakoupit samostatně stojící vanu, ujistěte se, že je Váš prostor v koupelně dostatečně velký, aby se do něj vešla.

Představte si, že jste nadšení z nákupu vany. Když však dorazí vana, ukáže se, že vaše koupelna je příliš malá na to, aby se do ní vana vešla. Jste tak nervózní, že svou vysněnou vanu musíte znovu zabalit, vrátit ji dodavateli a pod tlakem zvolit jiný model, protože nechcete zdržovat renovaci …

Jak se tomu vyhnout?

Začněme tvarem. Pokud je vaše koupelna prostorná, můžete si snadno dovolit oválnou nebo dokonce kulatou vanu. Tyto nejoblíbenější tvary Vám umožní užít si všech výhod, které vám volně stojící vana přináší do koupelny.

Na druhou stranu, pokud velikost vaší koupelny není příliš velká, je lepší zvolit si obdélníkovou vanu – tento tvar vám usnadní vanu umístit do malé místnosti – můžete například umístit vanu ke zdi nebo v rohu.

VAROVÁNÍ! Nezapomeňte dodržovat minimální vzdálenost a umožnit čištění na těžko přístupných místech! Vezměte v úvahu, že voda z vany může občas stříkat mimo vanu. Je lepší se vyhnout hromadění tekutin, mýdla a oleje v oblasti těsně pod vaší vanou.

Na druhou stranu, pokud jste šťastným majitelem velké koupelny, můžete svou vanu s jistotou umístit poblíž středu místnosti. Tímto způsobem vystavíte krásný vzhled Vaší vany mnohem lépe. Další výhodou tohoto umístění je, že toto umístění vám umožní lépe si užít pohled na vaši krásnou koupelnu.

Pokud nejsou rozměry vaší koupelny příliš velké a sníte o volně stojící vaně – hledejte menší modely. Na trhu je k dispozici mnoho designů, které jsou vyráběny s ohledem na malé prostory.

Nenechte se však zmást jejich velikostí. Sedadlo je obvykle přizpůsobeno tak, aby vám umožňovalo pohodlné sezení, aniž byste museli ohýbat nohy. Navíc vaše šikmé sedadlo prospívá unaveným zádům.

Umístění vany

Chcete, aby Vás vaše lázeň potěšila při každém použití? Musíte zvážit několik technických a vizuálních aspektů, abyste si svůj okamžik udělali přesně tak, jak si jej představujete.

Co chcete vidět, když lenošíte pod peřím voňavé pěny? Chcete obdivovat svoji koupelnu? Pohled za oknem? Nebo možná dáváte přednost čtení své oblíbené knihy nebo sledování zajímavého filmu?

Zkuste si představit, jaké by to bylo mít pro sebe chvíli, když si zcela vyberete místo pro svou vanu.

Ať už chcete závěsný stojan, skříň nebo si chcete pokaždé připravit všechny doplňky pro svůj večerní rituál, věnujte pozornost tomu, co by bylo pod vaší rukou.

Byla by to koupelnová police ve vaší výšce obličeje? Konferenční stolek hned vedle vás? Chcete se podívat na květiny vedle vaší vany nebo na polici, kde během večerního rituálu osvětluje vaši koupelnu světlo svíček?

Tato vizualizace vám pomůže nastavit vanu tak, aby váš okamžik pro sebe šel přesně tak, jak si přejete.

Dbejte však na správnou vzdálenost od spotřebičů, jako je pračka a umyvadlo.

Umístíte-li vanu příliš blízko k výše uvedeným zařízením, ztížíte si používání vany i ostatních spotřebičů.

Co myslíte? Bylo by Vám pohodlné používat například pračku, kdyby vám loket pokaždé narazil do vany? Pro zajištění pohodlí při každodenních činnostech se snažte dodržovat odstup mezi vanou a dalším vybavením.

Totéž platí pro používání samotné vany.

Ujistěte se, že nastupování a vystupování z vany je snadné a že vám nic v designu koupelny nebude překážet. To je zvláště důležité, pokud má někdo ve vaší domácnosti omezenou pohyblivost.

A co příslušenství?

Pokud rádi odpočíváte ve večerních koupelích s knihou, občerstvením nebo sklenkou vína, nezapomeňte na místo pro toaletní stolek nebo polici.

Zvažte také, kam dáte žínky, koupelové soli, pleťové vody a další delikatesy.

Polička samozřejmě zabírá mnohem méně místa a pokud ji nepoužíváte, lze ji uložit jinde.

Při umístění vany do koupelny je dobré ji udržovat v dostatečné vzdálenosti od všech ostatních spotřebičů.

VAROVÁNÍ! Pokud se chystáte instalovat vanu v podkroví, stojí za to také věnovat pozornost šikmé poloze. Umístění vany příliš blízko ke stropu může způsobit, že se vaše hlava bouchne do stropu jak při výstupu z vany, tak při vstupu.

Koupelnová dekorace

Chcete, aby vana byla korunovačním klenotem ve Vaší bohatě zdobené koupelně? Nebo byste chtěli, aby její tvar zdůrazňoval minimalistický a moderní charakter koupelny?

Barva i tvar vany by vám měly pomoci sladit vanu s designem vaší koupelny.

Pokud jde o barvu, bílá je zjevně nejuniverzálnějším řešením. Bílá vana zapadá do jakéhokoli designu, ať už jde o klasický nebo moderní styl, a dokonale ladí s jakoukoli barvou.

Pokud však chcete, aby vaše vana dokonale ladila s atmosférou, kterou jste připravili, můžete se rozhodnout pro vanu, která ladí s barvou Vašeho stylu.

Skvělý efekt získáte, když bude vaše vana ladit s barvou podlahy nebo alespoň jedné ze stěn.

Pokud je však váš koupelnový dekor bohatý na jedinečné ozdoby, jako je například kámen, můžete se rozhodnout pro tlumené tmavé nebo světlejší odstíny, které budou ladit s elegantními prvky vašeho dekoru.

Vany v různých barevných variantách se obvykle vyrábějí na zakázku.

Instalatérské práce

Vaše plánovaná koupel snů? Je čas proměnit své sny v realitu!

Jak již možná víte, volně stojící vana vyžaduje samostatně stojící koupelnovou baterii. To znamená, že instalace musí být vložena pod samotnou vanu.

Na rozdíl od vestavěné vany vyžaduje volně stojící vana vedení vody podlahou.

Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, ujistěte se, že odborníci, které najímáte, zvážili instalaci baterie pro Vaši vanu na požadované místo.

Výjimkou jsou volně stojící vany montované na zeď, kde je baterie často zabudována do místa na vaně.

Povrch a odolnost proti poškrábání

Jedním z klíčových faktorů při výběru volně stojící vany je odolnost jejího povrchu.

Trvá často jen několik měsíců, než začne vaše vysněná vana žloutnout, praskat a deformovat se.

Jak se tomu vyhnout?

Odolnost vany vůči vnějším faktorům bude do značné míry záviset na materiálu, ze kterého je vyrobena.

Nekvalitní akrylát může v prvních měsících používání předznamenat škrábance na povrchu a vyboulení na dně. Jeho náchylnost k poškození UV zářením může také ovlivnit barvu vany. Doporučuje se zkontrolovat kvalitu takového materiálu přečtením dostupných recenzí, zejména pokud hodláte k čištění používat tvrdé houby nebo silné chemikálie.

Pokud se rozhodnete koupit kovovou vanu, dávejte pozor na kvalitu povrchu. Ochranná vrstva, kterou jsou kovové vany obvykle obloženy, má tendenci se štěpit a zkalit.

Vany z konglomerátu nabízejí nejodolnější povrch ze všech. Jejich cena se rozhodujícím způsobem odráží v kvalitě povrchu a trvanlivosti.

Obzvláště odolné jsou vany obložené gelcoatem, který se používá na námořních plavidlech. Tyto vany jsou vysoce odolné vůči různým chemikáliím, stejně jako proti vyboulení a poškrábání.

Udržování teploty vody

Po náročném dni není nic jako dlouhá koupel, díky které zapomenete na zbytek světa. Jistě byste se rádi ujistili, že tento okamžik bude trvat co nejdéle.

Jak dlouho si vana udrží správnou teplotu vody, bude záviset na materiálu, z něhož je vana vyrobena.

Možná Vás překvapí, když pouhých 7 minut po začátku koupání začne voda ve vaně vychladat a koupel se stane nepříjemnou.

Váš oblíbený film nebo kniha Vás pak přestane bavit a teplota vody vám zkazí celou náladu.

Jak rychle se vana vzdá své teploty, závisí na tom, z jakého materiálu je vyrobena.

Materiál, který nejrychleji vzdává teplotu, je kov. Nejen, že je na dotek chladný, ale při zahřívání stejně rychle ztrácí teplotu.

Akryl je naproti tomu teplý na dotek, ale tenká vrstva akrylu může způsobit, že voda ve vaně ztratí svou teplotu stejně rychle jako v ocelových vanách.

Vany z konglomerátu jsou na dotek o něco chladnější, ale jakmile se zahřejí, dokáží udržet svoji teplotu a dlouhodobě ji přenášet do vody. Tímto způsobem si můžete užívat koupání po dlouhou dobu, aniž byste museli přidávat horkou vodu.

Poloha odtoku

Odtoky vany mohou být umístěny buď na jednom konci vany, nebo uprostřed.

Při nastavování odtoku dbejte na to, aby bylo dodrženo:

1. správné uložení odtoku

Ujistěte se, že uzavřený odtok nezasahuje do prostoru pro koupání. Uvolněný kus vypouštěcí zátky by vás mohl píchnout a narušit Vaši relaxaci.

2. správný úhel vany

Vana musí být dobře vyrovnaná. Jinak se na dně vany hromadí voda. Je lepší se vyhnout nutnosti ručně tlačit zbývající vodu do odtoku po každé koupeli.

Standardem mezi výrobci je rozdíl ve sklonu od 3 mm do 8 mm.

Kvalita obchodu

Ať už objednáváte online nebo v kamenných obchodech, můžete narazit na nezkušené služby.

Ne každý obchod zajišťuje, aby oddělení zákaznických služeb bylo řádně proškoleno, zejména když je nabídka obchodu rozsáhlá. Zaměstnanec obchodu, který je v práci nový, nemusí mít dostatek zkušeností, aby Vám mohl spolehlivě poradit.

Naštěstí můžete poměrně rychle zkontrolovat kvalitu služby na internetu.

Portrait of young operator with headset looking at camera with friendly smile

Pokud se obáváte, zda konkrétní obchod splní Vaše očekávání, můžete zkontrolovat jeho kvalitu prostřednictvím zdrojů, jako jsou:

 • Recenze od zákazníků
 • Kontakt s komunitou na sociálních médiích
 • Průvodci a články zveřejněné na webových stránkách
 • Zdroje informací o produktu v obchodě
 • Hotline

Věnujte několik minut kontrole, zda produkt i služba v obchodě splní vaše očekávání.

Věnujte také pozornost přijímání reklamací a případných vad.

Koupelnová baterie

Baterie pro volně stojící vanu by měla splývat s vaším stylem provedení. Na trhu je k dispozici mnoho modelů v různých provedeních a je z čeho vybírat.

Směšovač pro volně stojící vanu lze nainstalovat třemi způsoby:

Volně stojící baterie namontovaná přímo do podlahy. Jedná se o nejpopulárnější a snadno přístupný model používaný u volně stojících van.

Druhým řešením může být umístění podstavce pro baterii.

Třetí řešení se týká pouze nástěnných van, jejichž konstrukce umožňuje namontovat baterii do konstrukce vany nebo do stěny.

Shrnutí

Při nákupu volně stojící vany stojí za to věnovat pozornost vizuálním problémům, jako je vzhled a styl, technickým problémům, jako je trvanlivost a umístění, a organizačním problémům. Dáte-li vše výše uvedené dohromady, Vaše vana Vás potěší svým šarmem a poskytne vám relaxaci, po které toužíte po mnoho let.

Item added to cart.
0 items -
Na této stránce se používají cookies.
Na této stránce se používají cookies
Black Friday nabídka
Získejte slevu 10%
Pospěšte si! Nabídka platí jen dnes
Limited Time Offer
Použijte tento kupon v pokladně
Klikněte na kód pro zkopírování
Black Friday nabídka
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.