Koupel ve vaně a klidná mysl

Sníte o místě, kde si odpočinete od chaosu vnějšího světa? Snažíte se uvolnit, ale nával myšlenek vám nedovolí uvolnit se, ale naopak únavu ještě zhoršuje? Abychom se plně zotavili, potřebujeme odpočinek a… klidnou mysl. Co dělat, abychom současně spojili tyto dva základní prvky na cestě ke šťastnému životu? Ideálním řešením je relaxační koupel ve vaně, která vás uvolní na fyzické i psychické úrovni. Koupel zklidňuje nervový systém, snižuje stres a úzkost v těle a zlepšuje náladu. Při delší koupeli dochází k celkovému zklidnění organismu a posílení regeneračních sil.

Ponořte se

V dnešní době je stav klidné mysli nesmírně obtížné dosáhnout. Každodenní povinnosti a multitasking, kterým musíme čelit, vyžadují obrovské množství energie a nasazení. Ve skutečnosti mysl nemá ani chvilku odpočinku a je příliš zatížená – stává se obrovskou životní překážkou. Projevuje se to jako nedostatek nápadů na řešení každodenních výzev, netrpělivost a odstup. Klidný prostor, který hledáte, máte na dosah ruky. Koupání je okamžikem, kdy můžete udělat něco pro sebe velmi důležitého a potřebného – dáváte si možnost se zastavit. Teplou koupelí celkově zklidníte svůj nervový systém, a tím snížíte pocity stresu a úzkosti. Když jsou vaše svaly uvolněné a vaše krev volně proudí tělem, vaše mysl přestane vysílat nervové signály.

Zde je několik tipů pro vaši mysl, jak dosáhnout vnitřní harmonie s relaxační koupelí.

Za prvé, soustředění

Všímavost zahrnuje zvláštní způsob, jak nasměrovat pozornost v přítomném okamžiku na sebe, ostatní a svět kolem nás. To udrží mysl zapojenou do dělání jedné věci a přestane bloudit mezi minulostí a budoucností. S plněním plánovaných úkolů tak spěcháme, že si občas zapomeneme dát pauzu, abychom si protáhli nohy nebo se třeba napili vody. Není to nic jiného než provoz na automatického pilota, a to nám brání v každodenní všímavosti. Nutí nás to bloudit myšlenkami místo toho, abychom soustředili svou pozornost na činnost, kterou máme po ruce. Proto je bezpochyby prvním krokem na cestě ke klidné mysli právě procvičování všímavosti. Všímavost je dovednost, kterou můžeme rozvíjet pomocí různých technik. Proto se teplá koupel může stát jakýmsi rituálem k procvičování této dovednosti. Protože jak se nemůžete soustředit na tady a teď, když voda obklopuje vaše napjaté tělo, uvolňuje každý sval a poskytuje mu útěchu?

Jak tedy začít? Už spěcháme na pomoc!

Zastavte se

Od chvíle, kdy se rozhodnete relaxovat ve vaně, můžete plně přesunout svou pozornost k pocitům, které vznikají. Možná to bude pocit úlevy a oddechu, nebo možná radost z blížící se relaxace po náročném dni. Je důležité sledovat své pocity.

Uvědomění si

Udělejte každý svůj pohyb pozorný a záměrný. Buďte si plně vědomi všech vjemů. Snažte se všemi smysly vnímat co nejvíce vjemů. Slyšte šustění padající pěny na vaše tělo a sledujte, jak se pohybuje. Během tohoto cvičení můžete také pozorovat své emoce a myšlenky.

Dotek

Všímejte si, čeho se vaše tělo dotýká. Vnímejte svými smysly vodu, která naplňuje vanu. Na dotek ucítíte nejen teplotu tekoucího proudu, ale také tvrdost a texturu vany, kterou naplní. Připravte si ručník a vnímejte měkkost materiálu, ze kterého je vyroben.

Dýchání

Věděli jste, že se za den nadechneme až 30 000 krát? Často se ukazuje, že dýcháme nesprávně – děláme to příliš rychle a mělce. Koupání ve vaně je ideální čas na sledování dýchání. Vědomě nasměrujte svou pozornost na nádech a výdech, snažte se ji trochu prodloužit. Správně okysličená mysl se zklidní.

Zadruhé… atmosféra

Relaxační koupel ve vaně by měla být obohacena o náladu, která bude mít uklidňující účinek na mysl. Na dosah ruky máme spoustu příležitostí, jak tuto chvíli jen pro vás ještě více ozvláštnit.
Nenahraditelná se ukazuje … hudba. Je to známý a osvědčený způsob zklidnění a relaxace. Uklidňující zvuky přírody, jako je zvuk vodopádu nebo zpěv jarních ptáčků, vám umožní vyčistit si hlavu od návalu myšlenek a zároveň se maximálně uvolnit a odpočinout si. Zvuky spojené s vodou jsou nejúčinnější pro zvednutí nálady a vyvolání pozitivních emocí a mají příznivé zdravotní účinky. Zvuky ptáků naopak pomáhají při stresu nebo nervozitě. Stačí zavřít oči a být otevření zvukům při relaxační koupeli ve vaně.

Za třetí… naplánujte si tento okamžik!

Důležité schůzky, události a schůzky si zapisujeme do kalendáře. Ale jak často si najde místo výhradně pro vás? Čím více se vám zdá, že nemáte čas si dopřát odpočinek nebo chvíli relaxovat – tím více ho potřebujete! Bez odpočinku nelze spěchat životem. Když se staráte o druhé, nezapomínejte na sebe. Upřednostněte sami sebe a vyberte si nejvhodnější dobu pro relaxační koupel ve vaně. Dejte si čas a prostor, abyste se naplnili novou, svěží silou a klidem. Tichá a jasná mysl vás překvapí novými a konstruktivními nápady. Mít v sobě mír, budete jej sdílet s ostatními, čímž vytvoříte ve světě ještě více dobra. Pamatujte, že vaše štěstí je štěstím vašich blízkých!

Shrnutí

Doma si dokážete vytvořit oázu klidu, do které se můžete vždy vracet odpočívat a nabírat síly. Právě vana je skvělým řešením pro relaxaci a uklidnění unavené mysli. Dejte si to, co chcete dát druhým – odpočinek, klid, harmonii a štěstí. Zasloužíte si vnitřní rovnováhu a radost ze života.

Item added to cart.
0 items -
Na této stránce se používají cookies.
Na této stránce se používají cookies
Black Friday nabídka
Získejte slevu 10%
Pospěšte si! Nabídka platí jen dnes
Limited Time Offer
Použijte tento kupon v pokladně
Klikněte na kód pro zkopírování
Black Friday nabídka
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.