Stres – Jak se ho zbavit, koupelí?

Od úsvitu věků se říká, že přítomnost teplé vody má příznivý účinek na naše tělo. Co se však vlastně stane s naším tělem v okamžiku, kdy se ponoříme do vody, jako svazek nervů? Můžeme skutečně regulovat svůj emoční stav tím, že se vykoupeme? Jedná se o specifické procesy, nebo je to jen placebo efekt?

Rozhodli jsme se zjistit, zda uklidňující a utěšující účinky koupele jsou fyzické nebo psychologické.

Spojení těla a mysli: problém svalového napětí

Pravděpodobně víte, že stres se ve vašem těle projevuje především ve formě svalového napětí. Stačí se podívat na běžného člověka v nepříjemné situaci. Ruce se mu pravděpodobně sevřely v pěst a tělo ztuhlo, nebo pokud se bude cítit ohromený, jeho hlava klesne a ramena se zvednou.
Naše tělo reaguje na naše myšlenky a naše myšlenky reagují na naše tělo. Například herci, kteří hrají ve filmech depresivní role, mohou být ve skutečnosti depresivní pouze díky držení těla a hlasu.

Co se naopak stane, když se naše tělo nečekaně uvolní? I když jsme nervózní, reakce naší mysli se stává téměř automatickou!
Představte si sebe sama ve stresové situaci. Bylo by to stejně nepříjemné ve chvíli, kdy dáte své tělo do pohodlné polohy a budete obklopeni a uvolněni teplou vodou s aromatickými oleji?

Bez relaxace není klid!

Jednoduše ponořte své tělo do vody a již pocítíte první známky relaxace v těle i mysli. Je to zapříčiněno vyšší teplotou, která působí na svaly a odnáší většinu zátěže z těla.

Otevřená poloha těla a sklon hlavy opřený o opěradlo během koupání navíc okamžitě začnou ve Vaší mysli vytvářet pozitivní myšlenky.
Teplá voda působí na všechny druhy svalového napětí způsobeného stresem. Od nohou, přes naše břicho až po zadní část krku.

Dodatečné uvolnění a zklidnění získáte přidáním přírodního oleje z růžového dřeva, šalvěje a bergamotu do koupele.

Skvělých výsledků můžete dosáhnout také přidáním hořčíkové soli do své koupele, která je známá svými vlastnostmi odpovědnými za kontrakci svalů, uklidnění, koncentraci a úlevu od stresu.

Optimální teplota vody, která vám pomůže zbavit se napětí, je 37 stupňů Celsia a koupel by měla trvat 20 minut.

Snížení tělesné teploty – neboli, jak zlepšit spánek?

Kvalitní spánek je základem pro klid v duši. Pravděpodobně jste zjistili, že se potíte v prostěradle a v noci zíráte na strop a nedokážete během stresových situací usnout.
Jak se ukázalo, teplá koupel zde může být také řešením. Jak?

Snížení tělesné teploty je zásadní pro přípravu těla na spánek.

Ale co s tím má společného koupel?

Koneckonců, lázeň vás zahřeje, ne ochladí?

Ano, ale pamatujte, že zahřátí těla horkou koupelí intenzivně stimuluje krevní oběh, zejména v končetinách (ruce a nohy). Okamžikem opuštění vany, kde jsme zvýšili teplotu svého těla stimulovanou cirkulací a uvolněnými cévami, začne intenzivní proces odvádění tepla. Proto se nesmíme hned po opuštění vany vystavovat nízkým teplotám.
Vystoupení z horké lázně povede vaše tělo ke snížení celkové teploty, což vás přivede k ospalosti a klidu. Tato léčba vám nejenže pomůže usnout rychleji, ale také zlepší kvalitu vašeho spánku.
V tomto případě, čím vyšší je teplota lázně, tím silnější bude účinek. Mluvíme o teplotě 38 – 42 stupňů Celsia.

Snížení krevního tlaku – způsob, jak zajistit vnitřní úlevu

Je snadné se po teplé koupeli znovu dostat k nevyrovnanému tlaku?

Teplá koupel je také spojena se snížením krevního tlaku. Ve skutečnosti, v okamžiku, kdy vstoupíte do teplé vody, vaše srdce začne bít o něco rychleji, ale to je způsobeno uvolněním vašich cév.

Podle studie University of Oregon je oxid dusnatý, molekula, která se množí ve vašem těle, když teplota vašeho prostředí stoupá, zodpovědná za snížení krevního tlaku.
Navíc dilatované krevní a lymfatické cévy vám mohou pomoci odstranit chronickou bolest, zbavit se vyčerpání kyselinou mléčnou a zmírnit napětí.
Tepová frekvence

Jste si dobře vědomi toho, jak vaše srdce bije, když jste obklopeni stresem.

Koupání zlepšuje funkci srdce téměř stejně jako cvičení. Nedělá to však zvýšením celkového stresu, ale uvolněním výše zmíněných krevních cév a čerpáním krve do jiných částí těla.

Taková námaha nemá žádné negativní důsledky. Naopak! Mírně zvýšená srdeční frekvence bude mít pozitivní vliv na vaši celkovou pohodu v době zvýšené námahy a sníží riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Pokud chcete zlepšit účinnost svého srdce, optimální teplota vody pro vás bude 35 stupňů Celsia.

Na základě popisů účastníků záleželo také na teplotě vody. Riziko srdečních onemocnění bylo o 26 procent nižší při koupání v teplé vodě a o 35 procent nižší v horké vodě.

Nervový systém

Celková relaxace vašeho těla se nakonec promítne do zdraví vašeho nervového systému.

Když jsou vaše svaly uvolněné a vaše krev volně proudí tělem, vaše mysl přestává vysílat nervové signály.

Teplou koupel zvolíte, aby se váš nervový systém celkově uklidnil, čímž se ve vás sníží pocity stresu a úzkosti.

Je těžké být podrážděný, když je vaše tělo obklopeno intenzivní relaxací, že?

Chcete-li zmírnit napětí a uklidnit nervový systém, připravte si koupel s bromovými ionty a jódem.

Ticho

Představte si kbelík kalné vody. Nic přes něj nevidíte, že? Zvláště pokud s ním zatřepete. Ale když vědro na chvíli odložíte, bahno se usadí a voda bude čistá. Totéž se děje s Vašimi myšlenkami.

Když jste v neustálém pohybu a někdo od vás neustále něco chce, je pro vás těžké dát dohromady myšlenky.

Ale když se na chvíli odvrátíte od shonu a rozptýlení, vaše podvědomí začne pracovat vyšší rychlostí a bude vám postupně navrhovat řešení.

Říká se, že ticho je matkou mnoha vynikajících nápadů. Nespočet úspěšných lidí zmiňuje, že právě při koupeli přišli se svými průlomovými nápady. Kromě pocitu hluboké relaxace, kterou vám poskytuje vana, máte v koupelně čas být na chvíli sami se sebou. V tu chvíli začínají přicházet na mysl ta nejlepší řešení.

Shrnutí

V dnešním světě není těžké zvládat stresové situace. Co však přesně nevíme, je to, jak snadné je poskytnout si chvíli útěchy. Vana není jen otázkou odpočinku jako odměna za vyčerpávající den. Je to také cesta k duševnímu zdraví, lepšímu spánku a dlouhověkosti.

Item added to cart.
0 items -
Na této stránce se používají cookies.
Na této stránce se používají cookies
Black Friday nabídka
Získejte slevu 10%
Pospěšte si! Nabídka platí jen dnes
Limited Time Offer
Použijte tento kupon v pokladně
Klikněte na kód pro zkopírování
Black Friday nabídka
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.
Vážení zákazníci, dne 4. 7. je v Lavello Česká republika celozávodní dovolená. Na Vaše otázky odpovíme co nejdříve dne 7. 7.